Bieżące informacje

Wałbrzyscy policjanci kolejny raz wspierają akcję „Żonkilowa Kwesta” i przypominają zasady bezpieczeństwa dla wolontariuszy

Data publikacji 23.04.2024

Wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej jak co roku organizuje zbiórkę pod nazwą „Żonkilowa Kwesta”, do której przyłączyli się również wałbrzyscy funkcjonariusze. Kwesta dedykowana jest podopiecznym lokalnego hospicjum, które znajduje się na Piaskowej Górze. Dzisiaj podczas oficjalnej inauguracji wydarzenia mundurowi przypomnieli zasady bezpieczeństwa jakimi powinni kierować się wolontariusze.

We wtorkowe południe przed wałbrzyskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej spotkali się młodzi wolontariusze „Żonkilowej Kwesty”, którzy, jak co roku, będą kwestować na terenie naszego miasta i powiatu wałbrzyskiego. W tym przypadku nie zabrakło więc również wałbrzyskich mundurowych. Ci rozmawiali z wolontariuszami przekazując im istotne informacje na temat bezpieczeństwa podczas kwestowania.

„ Żonkilowa kwesta” jest prowadzona od 23 do 30 kwietnia w mieście i powiecie wałbrzyskim przez dzieci i młodzież ze szkół z terenu Wałbrzycha oraz placówek oświatowych w powiecie.

Zasady bezpieczeństwa dla wolontariuszy:

  • unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, a po zmroku parkingi, skwery lub inne miejsca niebezpieczne;
  • kwestować co najmniej we trójkę;
  • zbierać datki w towarzystwie przyjaciół, bądź w obecności starszego kolegi;
  • kwestujące dzieci powinny być pod opieka dorosłych;
  • osoba trzymająca puszkę powinna znajdować się w środku;
  • nie czekać, aż puszka zapełni się całkowicie, lepiej kilka razy odnieść pieniądze do punktu zbiórki;
  • kiedy ktoś będzie was zaczepiał, próbował wyrwać puszkę krzyczcie, wzywajcie pomocy, szukajcie wokół siebie osób dorosłych, które wam pomogą.

Jeżeli jednak dojdzie do tego, że ktoś będzie próbował wam zrobić krzywdę, to starajcie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z wyglądu napastników, to w jakim kierunku uciekł, do jakiego samochodu wsiadł i natychmiast powiadomcie, o tym co się stało, osoby dorosłe oraz policjantów. Nie bójcie się dzwonić pod numer alarmowy 112.

Pamiętajcie, że życie i zdrowie jest najważniejsze, a więc nie ratujcie za wszelką cenę skarbonki.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek

Powrót na górę strony