Bieżące informacje

Sprzedajesz coś przez internet i nie wywiązujesz się z umowy. Pamiętaj, że możesz odpowiedzieć za oszustwo

Data publikacji 23.04.2024

W miniony piątek 39-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego usłyszała zarzut oszustwa internetowego. Kobieta wystawiła na sprzedaż poprzez popularny portal aukcyjny zestaw płyt dvd, ale ostatecznie nie wysłała go kupującemu. Teraz za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Prowadząc działania operacyjne i procesowe związane z oszustwami internetowymi w miniony piątek policjanci zwalczający na co dzień przestępczość gospodarczą postawili zarzut 39-letniej mieszkance Boguszowa-Gorc. Mundurowi ustalili, że 25 kwietnia 2023 roku kobieta wprowadziła w błąd pokrzywdzonego co do faktu wywiązania się z umowy kupna-sprzedaży zestawu płyt dvd o wartości 169 złotych, a jej celem było osiągnięcie korzyści majątkowej. Po otrzymaniu przelewu podejrzana po prostu nie wysłała przesyłki. I nie była to zwykła pomyłka, a celem 39-latki było wzbogacenie się.

Teraz kobieta odpowie przed sądem za działanie mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie pokrzywdzonego 39-letniego mieszkańca Krakowa do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem w postaci gotówki.

Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.

Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży

Powrót na górę strony